Svet živali

Kdo je z nami

Trenutno forum pregleduje 7 uporabnikov :: 0 registriranih, 0 skritih in 7 gostov :: 2 Bots

Noben

[ View the whole list ]

Največ obiskovalcev na forumu je bilo: 136, dne Čet Avg 03 2017, 04:52

Latest topics

» Nemški kratkodlaki ptičar iz psarne "Kralj" lova
Sre Avg 16 2017, 14:08 by ...Ira <3...

» Ameriški akita
Sob Jul 16 2016, 14:42 by bella*

» Bradati Škotski Ovčar [Bearded Collie]
Tor Jun 14 2016, 21:24 by Ginsy

» Leglo Angleških koker španjelov
Čet Jun 09 2016, 11:04 by ...Ira <3...

» Kužki iščejo dom
Sob Apr 09 2016, 18:15 by Niki_zajček

» Vprašanja
Čet Mar 10 2016, 15:32 by Kmet že nekaj let

» Valižanski ovčar, Corgi
Ned Mar 06 2016, 11:04 by Zveplanova

» Nemški ovčar leglo
Ned Feb 28 2016, 23:35 by Niann

» BASENJI leglo 2015/16
Ned Feb 28 2016, 19:48 by Tisa

Naši prijatelji

Drži in spusti

Share
    Hana*
    Mačka
    Mačka

Female Starost : 19
    Kraj : Primorska
    Število prispevkov : 941

Drži in spusti

Objavlja by Hana* on Pon Nov 05 2012, 23:22

Drži in spusti

Potrebuješ: igračko (najbolj zaželen je aport, lahko pa tudi pliškota, vendar bo učenje z njim težje).

1. Psa najprej posedeš. Ko je v sedečem položaju, mu daš igračko v gobec, 'primeš' glavo, rečeš 'hold' ali 'drži' in začneš božati-z eno roko pod vratom, z eno roko po vratu. Če pes noče sprejet igrače, mu z dvema prstoma od zgoraj odpreš gobec in igračo potisneš noter. Glavo naj drži čim bolj ravno ali povzdignjeno, božaš ga in s pomirjenimi glasom govoriš 'hold' ali 'drži'. Po nekaj sekundah primeš igračko (to se najlažje dela z aportom, ker ga lahko najlažje primeš), rečeš 'spusti' in počakaš, da pes spusti igračo. Pohvališ in nagradiš.
    2. Kasneje začneš počasi spuščati spodnjo roko, ki boža spodnji del vratu in še vedno govoriš 'hold'. Če pes drži, roko vrneš v prvotni položaj, nekaj sekund božaš in ponavljaš ukaz, nato pa rečeš 'spusti'.
    3. Kasneje vajo vedno bolj otežuješ-ko pes obvlada držanje igrače, lahko rahlo trkaš po njej, kasneje naj čaka z igračo v gobcu in na koncu naj jo prinese. Če pes stopnje ni še osvojil, se vrneš na prejšnjo stopnjo in vajo izpiliš. Ko ga npr. kličeš k sebi, ponavljaš: Hold, pridi, hold.', ko čaka pa 'hold, čakat, hold.' ipd.

Nekaj napotkov

~Vajo najlažje začneš, ko je pes umirjen, delaš počasi in umirjeno ter psu ne pokažeš priboljška prej ko izvede vajo.
    ~NIKOLI sam ne odmakneš igračke- ko reče 'spusti', mora pes odmakniti glavo in ne ti roke.
    ~NIKOLI ne ponoviš ukaza več kot dvakrat-če po dveh poskusih noče prijet igrače, mu odpreš gobec in jo potisneš vanj, ter s pomočjo rok preprečiš, da bi jo spustil.

Napisala sem sama, po metodi s katero delam z Ilvie.

vir: http://de.inmagine.com/imagebrokerrm-383/ptg02077164-photo
    Evangelynne
    Moderator
    Moderator

Female Kraj : Maribor
    Število prispevkov : 5084

Re: Drži in spusti

Objavlja by Evangelynne on Pon Nov 05 2012, 23:26

Super napisano^^
    In btw hvala, hehe.

°○❈⋆ http://quickbeauty.weebly.com/ ⋆❈○°
    Hana*
    Mačka
    Mačka

Objavlja by Hana* on Pon Feb 04 2013, 12:47

@Evangelynne je napisal/a:Super napisano^^
    In btw hvala, hehe.

Glad I could help. :)
    Pa tale video je tudi fajn, če bi rada delala s klikerjem, se mi zdi da bi bilo lažje za Kirro, ki ni retriever;

Nika.
    Pes
    Pes

Female Starost : 18
    Kraj : Maribor
    Število prispevkov : 2075

Objavlja by Nika. on Tor Feb 19 2013, 20:00

Nevem, kak lahko mate s tem trikom tolko problemov, jaz sem ga naučila v manj kot 1 uri roll . Cufo (nimam aporta) sem ji nastavla pred gobec, in ko je vzela, klik, nagrada, in potem sem toti čas podaljševala, torej ko je čisto malo držala v gobcu, klik, nagrada, ko je še čisto malo dlje držala, sem kliknila, nagrada itd.
    Vglavnem sem naučila čisto na hitro, kr sem htela slikat to cufo, ki jo je Shaya dobla za živalskega božička, tak da bi jo mela v gobcu.
    Zdaj ji skoraj vsak dan "dam nekaj v gobec" da drži, čim različnejše predmete, tut povodec, rokavico, igrače,.. Vglavnem vse kar najdem, in je primerno happy
    Evangelynne
    Moderator
    Moderator

Female Kraj : Maribor
    Število prispevkov : 5084

Objavlja by Evangelynne on Tor Feb 19 2013, 20:36

@Nika. je napisal/a:Nevem, kak lahko mate s tem trikom tolko problemov, jaz sem ga naučila v manj kot 1 uri roll . Cufo (nimam aporta) sem ji nastavla pred gobec, in ko je vzela, klik, nagrada, in potem sem toti čas podaljševala, torej ko je čisto malo držala v gobcu, klik, nagrada, ko je še čisto malo dlje držala, sem kliknila, nagrada itd.
    Vglavnem sem naučila čisto na hitro, kr sem htela slikat to cufo, ki jo je Shaya dobla za živalskega božička, tak da bi jo mela v gobcu.
    Zdaj ji skoraj vsak dan "dam nekaj v gobec" da drži, čim različnejše predmete, tut povodec, rokavico, igrače,.. Vglavnem vse kar najdem, in je primerno happy

Kdo pa je rekel, da imamo probleme? roll
    Sicer pa je itak odvisno od psa kak hitro pošteka.

°○❈⋆ http://quickbeauty.weebly.com/ ⋆❈○°
    Hana*
    Mačka
    Mačka

Objavlja by Hana* on Tor Feb 19 2013, 20:54

Tole je drugac ker je v glavnem za prinasalce in za tekme nemores neki po spominu ucit ker se pa lahk pojavijo drugi problemki skoz vajo ki so nezazeleni in strogo prepovedani. Z dummyjem ni igre ampak resno delo po pravilih itd itd. Za pse ki tekmuejo to ni vec trikec ampak naloga za kero so bili navsezadje vzrejeni wink Z dummyjem v sceni pac ni vec heca.
    airedalka rebeka10
    Pes
    Pes

Kraj : Ilirska Bistrica
    Število prispevkov : 2145

Objavlja by airedalka rebeka10 on Tor Feb 19 2013, 21:15

Eni imamo pač probleme s tem, ti jih imaš pa s čim drugim... roll zakaj? Jaz sem mu kupila aport in ga imam posebej zato in delam tako kot si napisala (Nika), da vedno bolj ''zavlačujem'' s klikom. In ja, z Dinotom sem poskušala na različne načine, ampak se ta najbolj obnese. Sem imela težave s pregrizovanjem, žvečenjem, cukanjem, spuščanjem..., ampak zdaj lepo napredujeva. Sem si pa postavila za cilj da ga lepo naučim šolskega prinašanja (torej aport vržen, šele na besedo prinese, lahko tudi čez oviro, se usede in drži pred vodnikom, na povelje spusti in gre okrog). happy
    Nika.
    Pes
    Pes

Število prispevkov : 2075

Objavlja by Nika. on Tor Feb 19 2013, 21:22

Ja, saj vas ne obsojam, da mate s tem probleme, samo ko gledam po forumih, ma dosti tistih, ki pišejo probleme s tem trikom wink
    In nobenmu ni blo namenjeno; itak, pa ma veze s tem, kdaj pes dojame, da more to držat. Je pa res, da en pes to dojame takoj, pa nek drug trik ne dojame tak hitro kot nek drug pes..
    Nwm zakaj me zaj obtožujete zaradi tega stavka zakaj?

Hana: ja zame je to čisto navaden trik, kot vsi drugi, in ne mislim nič kaj komplicirat.

To je v bistvu pomenlo: meni oz. Shayi je ratalo ful hitro ;P
    Tjaša*
    Admin
    Admin

Female Število prispevkov : 2761

Objavlja by Tjaša* on Tor Feb 19 2013, 21:44

Težave se pojavijo predvsem takrat ko pes ne mara držat stvari v gobcu. Takrat je učenje bolj dolgotrajno, ker moraš še klikat vsako manjše zanimanje za predmet ki ga želiš da ga ma pes v gobcu.

Polly
    Pes
    Pes

Female Starost : 22
    Število prispevkov : 2573

Objavlja by Polly on Tor Feb 19 2013, 23:44

Težave se pojavijo, ko ti pes NOBENE stvari v gobec ne da hahahahha smeeh
    Tak, da kar se Žadi tiče sem obupala nad tem trikom :)
    airedalka rebeka10
    Pes
    Pes

Objavlja by airedalka rebeka10 on Pon Mar 25 2013, 18:39

Jaz imam pa probleme... (vem, zgoraj sem napisala da lepo napredujeva, ampak so se pojavili)
    Preprosto nikamor več ne napreduje - aport zgrabi, ampak še vedno ga drži le par sekund, kot prvih nekaj ''učnih ur''. Sicer mogoče timing klikanja res ni popoln, ampak za silo pa že, tudi vadiva kar pogosto in vse... Mogoče še kaka druga metoda, kako naučiti?
    S to Hanino pa kakor poznam Dinota že vem da ne bi šlo... žalosten
    Border_Collie *-*
    Pes
    Pes

Female Število prispevkov : 2871

Objavlja by Border_Collie *-* on Pon Mar 25 2013, 21:40

Kira in Piki pa sta malo dlje potrebovala,da sta se to naučila..... Nehala sem ju to "učiti", ampak sta se potem kar v igri naučila in me je tako presenetilo ko sem enkrat Kiri rekla naj spusti copat in ga je takoj! smeeh *soooo proud*
    The_Wanted
    Tiger
    Tiger

Kraj : Maribor (okolica)
    Število prispevkov : 4929

Objavlja by The_Wanted on Ned Okt 06 2013, 19:28

Z Jazzom sva zdaj tako daleč prišla, da večinoma vse vzame v gobec kaj mu rečem in pač drži, dokler ne dam ukaza "okay" (pač, da lahko spusti). Je pa zdaj problem, da drži stvari samo kadar sedi. Če bi rada, da drži predmet in pride k meni, naredi prosi, itd. pa ga izpusti. Help? /:
    airedalka rebeka10
    Pes
    Pes

Objavlja by airedalka rebeka10 on Ned Okt 06 2013, 20:56

Kjara kako si ucila?:)
    Jaz to ucim ze eno leto (ne ves cas, po razlicnih metdah, s pavzami vmes) in se vedno ne gre in ne gre. Mogoce sekundo ali dve, pa se to ne kot bi jaz zelela, za vec pa ni sans. :/ Sem ze skoraj obupala, taksnih tezav skaterim koli trikom se nisem imela...
    jana.
    Pikapolonica
    Pikapolonica

Female Število prispevkov : 295

Objavlja by jana. on Pon Okt 07 2013, 14:02

@The_Wanted je napisal/a:Z Jazzom sva zdaj tako daleč prišla, da večinoma vse vzame v gobec kaj mu rečem in pač drži, dokler ne dam ukaza "okay" (pač, da lahko spusti). Je pa zdaj problem, da drži stvari samo kadar sedi. Če bi rada, da drži predmet in pride k meni, naredi prosi, itd. pa ga izpusti. Help? /:
    več delat z igro, prinašanjem. Tudi prinašanje predmetov, ki niso za igro, recimo časopis itd. In potem lahko skupaj tekata gor in dol medtem ko on drži predmet v gobcu in teče za tabo/s tabo (ob teku se krepi ugriz). Potem sem jaz tu vmes začela dajat ukaze za kake vesele trikce, recimo da se zavrti in pol spet hitro tek dalje ali pa sem se s tem taistim predmetom, ki ga ima v gobcu, malo poigrala ampak brez spuščanja - samo malo cufanja in potem ko še vedno dalje drži predmet spet tek okoli. Počasi sem pa potem začela dodajat še druga povelja, recimo sedi - in če ni spustla jaaa takoj cufanje s tem predmetom.
    Najpomembnejše pa je to, da se med gibanjem nauči držat stvar brez spuščanja - najlažje s tem tekom ki je psom avtomatsko igra. In tako nagrajuješ s tem tekom, ne pa s kakšno drugo nagrado kjer mora to stvar izpustit (recimo hrana, druga igrača). In potem ko se ustavim ni spuščanja ampak je spet akcija takoj dalje, in se pes lepo nauči aha držim - tečem - se ustavim - brezveze spuščat ker bo spet tek. In je kar pomagalo no, oba mojedva sta nehala pljuvat ven tudi bolj čudne predmete, ki niso igrača :) iz tega potem se da izpeljat tudi držanje med izvajanjem trikcev, ampak je treba vedet, da nekaterim psom, ki ne posplošujejo dobro to zelo kompleksno dejanje, in ga je treba tudi učit temu primerno - ne pa pričakovat da ko enkrat zna držat, da bo takoj vedel držat tudi v stoji. wink

The_Wanted
    Tiger
    Tiger

Objavlja by The_Wanted on Pon Okt 07 2013, 16:31

Hvala, Jana! (:
    Drugače pa ful rad prinaša stvari in nima problemov s tem. Žogico, ko mu vržem brez problema nazaj prinese, ali pa da mu "peresnico" z pribolški skrijem, on jo pa potem išče in mi jo mora nazaj prinest. Boma zdaj še kakimi drugi premeti začela delat, pa pač to cufanje brez spuščanja in tekanje. (:
    The_Wanted
    Tiger
    Tiger

Objavlja by The_Wanted on Pon Okt 07 2013, 17:24

@airedalka rebeka10 je napisal/a:Kjara kako si ucila?:)
    Jaz to ucim ze eno leto (ne ves cas, po razlicnih metdah, s pavzami vmes) in se vedno ne gre in ne gre. Mogoce sekundo ali dve, pa se to ne kot bi jaz zelela, za vec pa ni sans. :/ Sem ze skoraj obupala, taksnih tezav  skaterim koli trikom se nisem imela...
    Je kr nekaj časa nazaj, da sem ga to učila. Sem mu zdaj že par mesecev samo različne stvari "tišala v gobec", da se je navadil, da se ne drži samo igrač, ampak tudi druge predmete. (: 

Začela sem z igračami. Pač nekaj kaj vem, da ima fuuul rad v gobcu. Vzela sem cufo in mu držala pred gobcem, če je ni vzel, sem ga pa z cufo malo izzivala in ko jo je vzel v gobec, takoj klik in nagrada. (: Potem sem pa nadaljevala, dolker nisem prišla do točke, ko ga več nisem rabila izzivat in je pač sam vzel. Takrat pa party hard, haha. Potem sem dodala še "prst" (ko je vzel cufo, sem rekla čakaj in dvignila prst v zrak) in je sam skapiral, da mora dalj časa držat oz. do takrat dokler ne rečem "okay" (sprostitveno povelje). Itak ni takoj držal več ko minuto, ampak sem bila že s tremi sekundami zadovolna in ful klikala in mu pribolške davala. Sem pa potem postopoma podaljševala (pač za dalj časa sem imela prst v zraku). Ko je pa to obvladal, sem pa že dodala povelje "drži". (:
    airedalka rebeka10
    Pes
    Pes

Objavlja by airedalka rebeka10 on Pon Okt 07 2013, 18:01

Hvala! :) Ko bi vsaj nama tako enostavno uspelo... :/
    jana.
    Pikapolonica
    Pikapolonica

Female Število prispevkov : 295

Objavlja by jana. on Pon Okt 07 2013, 23:24

@airedalka rebeka10 je napisal/a:Hvala! :) Ko bi vsaj nama tako enostavno uspelo... :/
    Resnično poskusita s tekanjem naokoli. Čudežno pomaga tudi najbolj "brezupnim" primerom. Najbolj pomembno je, da ne nagrajuješ z nečim, za kar mora pes spustit predmet - ampak da ga nagradiš z akcijo - teci teci teci - sčasoma vmes narediš kakšen sedi/oziroma karkoli - spet teci teci teci; če se rad cufa se lahko s tem taistim predmetom pocufaš, sicer pa vsaka nagrada s hrano hitro povzroči da pes samo še prej vse skupaj ven pljuva.
    Ta teci teci je glavna stvar, ker ob tem pes močneje zagrabi. In namesto da bi sedi oziroma kaj drugega povzročilo spuščanje, bo v pričakovanju akcije in nadaljnjega tekanja stvar vedno trdneje ostajala v gobcu wink ne bo napredka čez noč, ampak bo pa sigurno. Poznam primer, ki se je leto dni trudil z aportiranjem v RO, but they did it. Tudi z lavfanjem. wink

Sponsored content

Objavlja by Sponsored content

Danes je Čet Dec 14 2017, 01:54