Tip živali: nočno aktiven talni gekon
Izvor: Iran, Afganistan, Zahodna Indija in Pakistan
Habitat: kamnite puščave in suhe redko travnate stepe porasle z grmovjem
Velikost: 20 do 25 cm
Življenjska doba: do 25 let
Prehrana: mesojed; najrazličnejše žuželke, kot so črički, kobilice, mokarji, pajki in majhni kuščarji. Ne pozabite na vitaminsko mineralni dodatek in posodo s pitno vodo.
Tip terarija: ležeč suhi puščavski terarij s plitko posodico za vodo
Dnevna temperatura: 25°C z vročo točko 30°C
Nočna temperatura: 20 - 24°C
Ogrevanje: grelna plošča, grelni kamen, grelna žarnica
Zračna vlaga: lokalno vlaženje podlage
Podlaga: mivkasta oz. prodnata podlaga (dovolj veliki kamenčki, da jih žival ne more pogoltniti!), primerna je tudi podlaga iz drobljenih koruznih storžev.
Osvetlitev: UV ni nujno potreben.
Dekoracija: kamenje, korenine in skrivališča
Opis vrste in življenjski prostor
Leopardji gekon izvira iz Irana, Afganistana, Zahodne Indije in Pakistana. Njegovo naravno okolje so puščave in suhe stepe. Je nočna žival, ki se podnevi skriva pod kamenjem in v votlinah. Leopardji gekon ima prave, premične očesne veke, iz česar izhaja tudi njegovo latinsko ime Eublepharis macularis. Ime leopardji gekona pa je dobil po svoji značilni obarvanosti – črne pike ali črte na rumeni podlagi. S selektivno vzrejo pa so se razvile tudi druge barvne različice – živo rumen, oranžen, črtast, lila, brez črt ali pik in albino. Leopardji gekoni se od drugih gekonov tudi razlikujejo po tem, da na prstih nimajo blazinic, s pomočjo katerih bi lahko plezali po navpičnih površinah. Odrasla velikost leopardjega gekona je približno 20 cm in so rumeni s temno rjavimi pikami. Mladi gekoni so običajno rumeni z rjavimi črtami, ki pa se spremenijo v pike, ko dosežejo spolno zrelost. Očesne veke zaščitijo oko pred prahom (večina gekonov si čisti in vlaži oči z jezikom). Povprečna življenjska doba leopardjega gekona je 19-22 let.
V ujetništvu
Leopardji gekoni so kuščarji, primerni za začetnike, saj zanje ni težko skrbeti, če jim zagotovimo prave pogoje. Leopardji gekoni redko grizejo in se hitro udomačijo. Če jih redno prijemate, se tega navadijo in v roki mirujejo. Pazite pa na to, kako prijemate gekona. Nikoli ga ne dvigajte za rep! Gekoni imajo namreč razvit obrambni mehanizem, da ob nevarnosti odvržejo rep. Ta sicer ponovno zraste, a nikoli ne izgleda tako lep kot prej. Gekoni so relativno čiste živali. Večinoma si en kotiček v terariju izberejo za »stranišče« in iztrebljajo samo na tem mestu, zato je čiščenje enostavno.
Bivališče
Leopardjemu gekonu zagotovite primerno velik terarij. V enem terariju imate lahko 1 samca in 2 samici. Nikoli ne dajte 2 samcev skupaj, saj se radi pretepajo. Temperatura in osvetlitev: Dnevne temperature nihajo med 29 in 32ºC in prav tako kot drugi plazilci tudi gekon potrebuje prostor za sončenje in hladnejše področje, da lahko izbira med temperaturnimi področji. Nočne temperature lahko padejo na 21ºC. Ker so leopardji gekoni nočne živali, ne potrebujejo UV svetlobe. Prav pa je, da imajo 12 urno dnevno osvetlitev, ki jo zagotovimo z žarnico Exoterra Repti Glo 2.0. Ker žarnice sčasoma izgubljajo na moči in spremenijo spekter svetlobe jih je potrebno vsaj vsakih 12 mesecev zamenjati z novimi. Toplota: Uporabite lahko različna grelna telesa, da vzpostavite temperaturo, ki jo gekon potrebuje za normalno življenje. To so grelne žarnice, talni grelci, grelni kamni ali keramični grelci. Voda in vlaga: Gekon potrebuje le malo vode. Vsak dan mu jo ponudite v nizki posodici. Sicer pa za vlago lahko poskrbite tako, da v posodico natresete vlažen vermikulit, ki omogoča dovolj vlage v okolju in pomaga pri levitvi. Ker gekoni izvirajo iz puščav, ne potrebujejo veliko vlage. Prevelika vlažnost v zraku lahko povzroča vnetje dihal. Podlaga: Uporabite lahko mivko kot je Desert send (ne za gekone, mlajše od 6 mesecev!), drobljene koruzne storže, časopisni papir ali kaj podobnega. Nikoli pa ne uporabljajte zemlje, ostružkov, cedrinega žaganja (strupena je njihova smola). V terarij namestite skrivališče, kot je npr. Reptile Den, Repile Cave in po želji tudi kak kamen ali kos lubja, ob katero se bo gekon lahko drgnil med levitvijo.
Hranjenje
Leopardji gekoni so mesojede živali. V ujetništvu jedo čričke, kobilice, deževnike, mokarje, mišje goliče in podobno. Hranite jih z gojenimi žuželkami, saj so lahko žuželke iz narave okužene s pesticidi. Gekonov tudi ne hranite s kresničkami, ker so le-te strupene za plazilce. V primeru, da vam zmanjka živih žuželk in tudi sicer, se kot zelo praktične pokažejo žuželke iz pločevinke, ki jih po odprtju hranite v hladilniku. Pri hranjenju z mrtvimi žuželkami si lahko pomagamo z Vivicatorjem, ki poskrbi da žuželke "oživijo". Hrani je potrebno dodajati mineralno vitaminske dodatke, na vsako drugo hranjenje.
Razmnoževanje
Leopardji gekon doseže spolno zrelost v starosti 10-14 mesecev. Samice morajo tehtati najmanj 50 g, preden jih začnete razmnoževati, sicer lahko pride do zastajanja jajc. Pri samcih telesna teža za razmnoževanje ni pomembno (predebeli samci imajo manjši nagon in se neradi parijo). Parjenje v naravi poteka od marca do septembra. Približno 1 mesec po paritvi samica izleže 1-2 jajci. Temu pa sledijo nova jajca skozi celotno obdobje parjenja. Spol leopardjega gekona lahko določite, ko zraste 18-20 cm v dolžino. Samci imajo pred kloakalno odprtino posejane pikice v obliki črke »V« in opazna oteklina na bazi repa, ki jopovzroči hemipenis. Samci so večji od samic, vendar to ni zanesljiv pokazatelj spola.
vir:zootic
Sre Avg 16 2017, 14:08 by ...Ira <3...
» Ameriški akita
Sob Jul 16 2016, 14:42 by bella*
» Bradati Škotski Ovčar [Bearded Collie]
Tor Jun 14 2016, 21:24 by Ginsy
» Leglo Angleških koker španjelov
Čet Jun 09 2016, 11:04 by ...Ira <3...
» Kužki iščejo dom
Sob Apr 09 2016, 18:15 by Niki_zajček
» Vprašanja
Čet Mar 10 2016, 15:32 by Kmet že nekaj let
» Valižanski ovčar, Corgi
Ned Mar 06 2016, 11:04 by Zveplanova
» Nemški ovčar leglo
Ned Feb 28 2016, 23:35 by Niann
» BASENJI leglo 2015/16
Ned Feb 28 2016, 19:48 by Tisa