Ti mali, nagajivi srčki so tako krhki in nežni.
Že kar nekaj časa so kunčki priljubljeni kot hišni ljubljenčki. Če pa si ga želimo imeti, moramo o njemu vedeti kar nekaj.
Kunci živijo od 7 do 10 let. So zelo družabni, vendar vašo pozornost potrebujejo vsak dan, sicer postanejo neprijazni in nedružabni. Ker obožujejo tekanje in razne vragolije, mu vsak dan moramo privoščiti prosto tekanje po vrtu oz. hiši, vendar pod našim nadzorom. Posebej pazljivi moramo biti na ostale živali, v tem primeru so mišljeni psi in mačke, saj so v naravi kunci njihov plen in jih tako lahko poškodujemo. Če imamo doma mačko ali psa potem kunca nanj postopoma navajamo. Spoznavanje naj bo nežno in pod nadzorom. Zelo nevarno je, da mačka ali pes kunca poškodujeta pa bodi si naj bo to iz igre ali kakorkoli. V tem primeru moramo strogo posredovati. Ne okaramo kunca, temveč ga vzamemo v naročje in ga pobožamo in pomirimo.
Kunci niso navajeni samote, vendar pa moramo biti potpežljivi in nežni, da se nas navadijo. Če imamo doma mlajše otroke, ki jih lahko divje grabijo in premočno stiskajo, to ni v redu. Zato v takem primeru za nas kunec ni primerna živalica, saj kunec tega ne mara. Kunčke držimo stran od čisto malih otrok, saj jih lahko nepredvideno okraspajo ali ugriznejo.
Kunčki so bolj zahtevni od skakačev, hrčkov, činčil,...
Kunci so zelo čiste in inteligentne živali. Če za njih pravilno skrbimo ne smrdijo, temveč so popolnoma brez vonja.
Tukaj pa moram opozoriti; pri pasmi angora in pa levjegrivjem kuncu so zahteve višje. Dlaka potrebuje veliko več nege in niso primerni za vsakogar.
Preden kupite kunca, mu pripravite "stanovanje", ki bo samo njegovo. Veliko mora biti vsaj toliko, da se kunec lahko obrne, sprehodi in postavi na zadnje noge. Lepo je, če ima v kletki še dodatno skrivališče, kot nekakšno hiško, da se skrije.
Za steljo uporabimo seno in žaganje. Za seno je boljše, da ga kupite od kakega kmeta, ker je bolj naravno in ga ne kupujete v trgovini (povem iz izkušenj) saj je lahko "gnilo" ali nekaj takega. Za stranišče uporabimo žaganje, ker je najboljše. Čistimo vsak dan, če je le mogoče. Kunec bo seno tudi jedel, saj ima veliko vlaknin in je dobro za zobe (ponudimo mu tudi palčke vendar sveže utrgane, najboljše so od sadnih dreves- tako si obrablja sekalce, da mu ne zrastejo preveč). Tukaj se pojavi še bolezen Kokcidioza, ki jo lahko dobi s senom. Kako ugotovimo ali ima kunec to bolezen? Dvignemo ga, uho prislonimo na trebušček in kunčka zelo rahlo potresemo, če slišimo, da nekaj brbota (kot zvok prelivanja vode), potem bo najbolje, da gremo k veterinarju čim prej, vendar ne zganjajmo panike po nepotrebnem.
Za nakup kunca se odločimo skupaj z družino. Najbolje je, če ga kupimo pri "dobrih" rejcih, ki se že več let ukvarjajo z pasmami kuncev. Paziti moramo na osnovne znake zdravega kunca. Najpogostejši je ta, da morajo biti oči svetleče in čiste in ne motne.
Preden kunca pripeljemo v nov dom, moramo poskrbeti, da ga zavarujemo pred nevšečnostmi. Veliko je stvari, ki lahko pridejo pod njihove ostre zobke kot so naprimer kabli od elektrike (zelo nevarni za kunca!) in rastline (nekatere so strupene, primer; oleandra, lovor višnja, bršljan,...).
Zavarujemo ga tudi pred ostrimi predmeti.
Osnovna oprema, ki jo potrebujemo za kunca;
- kletka (naj bo iz trgovine ali pa doma izdelana)
- hišico (skrivališče, lahko je leseno, plastično,...)
- posoda za hrano (najbolje kar glinena, da jo kunec ne gloda in prenaša)
- posoda za vodo (priporočam plastenko z nipljem, ki se pritrdi na kletko)
- mešanica hrane (lahko je že kuplena pripravljena ali pa jo sami zmešamo in npr. rožičev, ovsenih kosmičev, koruze-posušene, rozin-nikar preveč rozin, saj so lahko škodljive)
- priboljški (rezina jabolka ali polovica na teden, rozine, zelenjava ne preveč, ker lahko dobi drisko)
- seno
- vitaminski kamen
- nastil
- krtače vseh vrst (jaz jih uporabljam več)
- pribor za čiščenje kletke (lopatkica, metlica)
- klešče za striženje krempljev (lahko kar za pse)
-* povodec (če ga želimo sprehajati na povodcu)
Prehrana. Kot sem že prej omenjala je seno osnovna prehrana kunca. Vendar potrebujejo še drugo hrano. Obožujejo zelenjavo, vendar v zmernih količinah. Majhne količine jabolk, zelja, ohrovta, regrat, endivija, detelja, korenčki, čemaž so odličen dodatek k osnovni prehrani. Izogibajte se strupenim rastlinam (če pride do zaužitja, ga odpeljite k veterinarju in mu pokažite za katero rastlino gre);
veternice, azaleje, voljčja češnja, mak, zlatica, narcise, zvončnica, naprstec, bela omela, šentjanževka, dalije, voljčji zob, krizantema, šmarnice, ostrožnik, utlipani, iris, lobelija, smokva, brinje, hijacinte, kalina, tisa, negnoj, bršljan, rododendron, glicinija, srobot, božje drevce,...
Toliko za sedaj, ker nimam več časa. Vse sem sama napisala iz lastnih izkušenj, ker sem lastnica kunca. Vsa vprašanja o kuncih v to temo ali pa po ZS.
Sre Avg 16 2017, 14:08 by ...Ira <3...
» Ameriški akita
Sob Jul 16 2016, 14:42 by bella*
» Bradati Škotski Ovčar [Bearded Collie]
Tor Jun 14 2016, 21:24 by Ginsy
» Leglo Angleških koker španjelov
Čet Jun 09 2016, 11:04 by ...Ira <3...
» Kužki iščejo dom
Sob Apr 09 2016, 18:15 by Niki_zajček
» Vprašanja
Čet Mar 10 2016, 15:32 by Kmet že nekaj let
» Valižanski ovčar, Corgi
Ned Mar 06 2016, 11:04 by Zveplanova
» Nemški ovčar leglo
Ned Feb 28 2016, 23:35 by Niann
» BASENJI leglo 2015/16
Ned Feb 28 2016, 19:48 by Tisa